Koža bebe i njena nega

koža bebe i njena nega

Nega kože beba – dr Gorana Isailović

Koza bebe koja je rodjena u terminu moze da obavlja gotovo sve svoje funkcije iako je I do 5 puta tanja od koze odrasle osobe.

Bebina koza je obicno nezna I somotasta sto ukazuje na zrelost njene  pokozice koja je u stanju da proizvede kvalitetni sopstveni  kozni krem. Bebina koza je u vodenoj sredini  maminog stomaka zasticena masnom materijom sirastim mazom koji proizvode lojne zlezde bebe stimulisane hormonima majke.

Po rodjenju  sirasti maz se uklanja, gube se iz krvi majcini hormoni I bebe nemaju loj sve do puberteta. Loj je odgovoran za kiselost koze koji  u proseku iznosi  ph 5,5. Ova kiselost koze  stiti kozu od potencijalno opasnih mikroorganizama.  Bebe su zato ugrozenije od  potencijalno opasnih mikroorganizama  nego odrasle osobe I  zato za kupanje beba  ne koristimo bazne sapune I kupke vec koristimo preparate za kupanje sa  ph 5,5.

Po novim shvatanjima bebina koza ne zahteva svakodnevno kupanje u kadici vec se samo brise sundjerom u ugrozenim regijama kao sto su pelenska regija I pregibi.

Potrebno je da se nadje balans izmedju kupanja I nege bebine koze. U najvecem broju slucajeva bebina koza ne zahteva dodatnu negu emolijentnim kremama za negu osim na licu I rukicama kad se beba  izvodi napolje na hladan vazduh. S druge  strane  za pelensku regiju se koriste barijerni, zastitni kremovi na bazi cinka koji ostaju na povrsini koze I stite je od kontakta sa ekskretima.  Za zastitu koze pelenske regije gde postoji opasnost od sadejstva bakterija stolice I urina  koji aktivira bakterijske  enzime koji  mogu da ostete kozu.

Od velikog je znacaja pravilan izbor pelene koja treba da  bude dobro upijajuca da odrzava kozu suvom, da ima sacastu strukturu koja  propusta  sve bebine ekskrete u pelenu I onemogucava  njihov kontakt sa kozom bebe. Pozeljno je pri tom da pelena bude sto tanja  I da tokom nosenja ne sputava  bebu u njenom istrazivackom pohodu kroz svet.

Takodje je vazno da bebina koza, koja je njen najveci organ I prvi organ za komunikaciju sa spoljasnjim svetom koji je okruzuje, bude  u kontaktu sa  svezim vazduhom.

Beba je najsrecnija kada je u mogucnosti da sto vecom povrsinom svoje koze dodiruje kozu mame uz koju se u bebin svet uvodi I koza tate. To je posebno vazno kod prevremeno rodjenih beba koje su uskracene za nekoliko nedelja ljuljuskanja u  toplini majcinog  krila. Organizovane su posebne sobe u institucijama za brigu o prevremeno rodjenim bebama koje se zovu sobe za Kengursku negu, to je takozvana “ skin to skin” terapija.  U ove sobe dolaze bebini roditellji koji se skinu do pojasa udobno smeste I na njihovu kozu se stavi beba  odevena  samo u pelenu. Beba  uziva u toplini dodira, mirisu I poznatoj muzici  otkucaja srca mame, a onda se seli na kozu grudi tate I posebno joj prija ako  moze da se rucicama uhvati za tatine dlacice na grudima. Naravno mama je tu odmah pored sa svojim mirisima I otkucajima srca.

Mamina ruka na bebinim ledjima  cini bebu  dodatno srecnom  dok  lezi potrbuske,  drzeci se za grudi tate.

Znacaj culne uloge koze moze se uociti I kroz uzivanje beba u masazi njihovih malih stopala.

Stopalo je pravo cudo prirode,  čini  ga 26 kostiju, 33 zgloba kao i brojni mišići, ligamenti, nervi i krvni sudovi.  Na stopalima se preslikava citav bebin orgnizam.  Laganim pritiskom  cetvrtog prstica stopala ublazicemo bebi  neprijatnost tokom nicanja zuba.

Masazom malog prstica na stopalima pomocicemo bebi sa zapusenim nosicem da lakse dise.

Bebe kojima se masiraju stopala brze prohodaju I imaju vise samopouzdanja.

Vazno je da mame I bebe (a naravno I tate) uzivaju zajedno   uz zdravu I negovanu kozu I neznu komunikaciju dodirom.